NCAA Tournament Schedule

NCAA Tournament Schedule

photo credit:  Eugene Onischenko // Shutterstock

March Madness is upon us!! For those who need to keep up with all the bracket madness, here you go!

All Games are on WNCT-TV, TruTV, TBS and TNT

(All times Eastern)

First Four: Tuesday, March 13

  • 6:40 p.m. — No. 16 LIU Brooklyn vs. No. 16 Radford (truTV)
  • After conclusion — No. 11 St. Bonaventure vs. No. 11 UCLA (truTV)

First Four: Wednesday, March 14

  • 6:40 p.m. — No. 16 NC Central vs. No. 16 Texas Southern (truTV)
  • After conclusion — No. 11 Arizona St. vs. No. 11 Syracuse (truTV)

First round: Thursday, March 15

  • 12:15 p.m. — No. 7 Rhode Island vs. No. 10 Oklahoma (CBS)
  • 12:40 p.m. — No. 3 Tennessee vs. No. 14 Wright State (truTV)
  • 1:30 p.m. — No. 4 Gonzaga vs. No. 13 UNCG (TNT)
  • 2 p.m. — No. 1 Kansas vs. No. 16 Pennsylvania (TBS)
  • After URI/Oklahoma — No. 2 Duke vs. No. 15 Iona (CBS)
  • After Tenn./Wright St. — No. 6 Miami vs. No. 11 Loyola (Ill.) (truTV)
  • After Gonzaga/UNCG — No. 5 Ohio St. vs. No. 12 South Dakota (TNT)
  • After Kansas/Penn — No. 8 Seton Hall vs. No. 9 NC State (TBS)
  • 6:50 p.m. — No. 1 Villanova vs. No. 16 LIU Brooklyn/Radford (TNT)
  • 7:10 p.m. — No. 5 Kentucky vs. No. 12 Davidson (CBS)
  • 7:20 p.m. — No. 6 Houston vs. No. 11 San Diego St. (TBS)
  • 7:27 p.m. — No. 3 Texas Tech vs. No. 14 Stephen F. Austin (truTV)
  • After Villanova/LIU/Radford — No. 8 Virginia Tech vs. No. 9 Alabama (TNT)
  • After UK/Davidson — No. 4 Arizona vs. No. 13 Buffalo (CBS)
  • After Houston/San Diego St. — No. 3 Michigan vs. No. 14 Montana (TBS)
  • After Texas Tech/SFA — No. 6 Florida vs. No. 11 St. Bonaventure/UCLA (truTV)

First round: Friday, March 16

  • 12:15 p.m. — No. 7 Texas A&M vs. No. 10 Providence (CBS)
  • 12:40 p.m. — No. 2 Purdue vs. No. 15 Cal St. Fullerton (truTV)
  • 1:30 p.m. — No. 4 Wichita St. vs. no. 13 Marshall (TNT)
  • 2 p.m. — No. 2 Cincinnati vs. No. 15 Georgia St. (TBS)
  • After Texas A&M/Providence — No. 2 North Carolina vs. No. 15 Lipscomb (CBS)
  • After Purdue/CSF — No. 7 Arkansas vs. No. 10 Butler (truTV)
  • After Wich St./Marshall — No. 5 West Virginia vs. No. 12 Murray St. (TNT)
  • After Cincinnati/Georgia St. — No. 7 Nevada vs. No. 10 Texas (TBS)
  • 6:50 p.m. — No. 8 Creighton vs. No. 9 Kansas St. (TNT)
  • 7:10 p.m. — No. 3 Michigan St. vs. No. 14 Bucknell (CBS)
  • 7:20 p.m. — No. 1 Xavier vs. No. 16 NC Central/Texas Southern (TBS)
  • 7:27 p.m. — No. 4 Auburn vs. No. 13 Charleston (truTV)
  • After Creighton/Kansas St. — No. 1 Virginia vs. no. 16 UMBC (TNT)
  • After Mich. St./Bucknell — No. 6 TCU vs. No. 11 Arizona St./Syracuse (CBS)
  • After Xavier/NC Central/Tex. So. — No. 8 Missouri vs. No. 9 Florida St. (TBS)
  • After Auburn/Charleston — No. 5 Clemson vs. No. 12 New Mexico St. (truTV)

Second round: Saturday, March 17

  • 12:00 p.m. — First round winners (CBS)
  • 2:30 p.m. — First round winners (CBS)
  • 5:00 p.m. — First round winners (CBS)
  • 6:00 p.m. — First round winners (TNT)
  • 7:00 p.m. — First round winners (TBS)
  • 7:30 p.m. — First round winners (CBS)
  • 8:30 p.m. — First round winners (TNT)
  • 9:30 p.m. — First round winners (TBS)

Second round: Sunday, March 18

  • 12:00 p.m. — First round winners (CBS)
  • 2:30 p.m. — First round winners (CBS)
  • 5:00 p.m. — First round winners (CBS)
  • 6:00 p.m. — First round winners (TNT)
  • 7:00 p.m. — First round winners (TBS)
  • 7:30 p.m. — First round winners (truTV)
  • 8:30 p.m. — First round winners (TNT)
  • 9:30 p.m. — First round winners (TBS)

Sweet 16: Thursday, March 22

  • 7:00 p.m. — Second round winners (CBS)
  • 7:15 p.m. — Second round winners (TBS)
  • 9:30 p.m. — Second round winners (CBS)
  • 9:45 p.m. — Second round winners (TBS)

Sweet 16: Friday, March 23

  • 7:00 p.m. — Second round winners (CBS)
  • 7:15 p.m. — Second round winners (TBS)
  • 9:30 p.m. — Second round winners (CBS)
  • 9:45 p.m. — Second round winners (TBS)

Elite Eight: Saturday, March 24

  • 6:00 p.m. — Sweet 16 winners (TBS)
  • 8:30 p.m. — Sweet 16 winners (TBS)

Elite Eight: Sunday, March 25

  • 2:00 p.m. — Sweet 16 winners (CBS)
  • 4:55 p.m. — Sweet 16 winners (CBS)

Final Four: Saturday, March 31

  • 6:00 p.m. — Elite Eight winners (TBS)
  • 8:30 p.m. — Elite Eight winners (TBS)

National Championship: Monday, April 2

  • 9:00 p.m. — Final Four winners (TBS)

Instagram